Näkemyksiä

Veli-Matti Leppänen Remodin palvelutuotantojohtajaksi

Kirjoittanut Ville Jussila | 14.10.2025
Remod on nimittänyt pitkäaikaisen työntekijänsä Veli-Matti Leppäsen palvelutuotantojohtajaksi. Nimitys on osa yrityksen kasvuun ja toiminnan skaalautumiseen liittyviä organisaatiomuutoksia, joissa asiakkaat on nostettu entistä vahvemmin keskiöön yrityksen palveluissa. 

Remodilla vuonna 2018 aloittanut Veli-Matti Leppänen on yksi ensimmäisistä yritykseen palkatuista työntekijöistä. Tekniset tehtävät laajenivat vuosien varrella niin asiakkuuksien sekä tiimien johtamisesta paikkaan johtoryhmässä. Palvelutuotantojohtajana hänen vastuullaan on varmistaa, että asiakkaille toimitetaan sovitut palvelut ja tiimeillä on työnsä laadukkaaseen suorittamiseen tarvittavat välineet. Tämä uusi rooli on osa Remodin kasvua tukevia organisaatiomuutoksia ja erityisesti palveluiden nostamista keskiöön.

Veli-Matti on nähnyt Remodin kasvun läheltä. Teknisen osaamisen syvyys ja laajuus antaa mahdollisuuden tarttua monenlaisiin haasteisiin. "Kasvun myötä olemme kehittäneet toimintaamme kohti selkeämpää ja määritellympää palvelutarjontaa. Se mikä ei ole muuttunut, on yhteenkuuluvuus ja intohimo tehdä asioita hyvin. Organisaatiomuutos selkeyttää Remodin toimintaa ja auttaa skaalaamaan kasvua”, tuore palvelutuotantojohtaja kertoo. Tavoitteena on säilyttää Remodin alkuajoista asti ollut vahva intohimo tekemiseen kasvusta huolimatta.

Jo Veli-Matin tullessa taloon 7 vuotta sitten puhuttiin työkavereiden saamisesta myös Tampereelle. Tämä toteutui aiottua hitaammin, ja toimisto avattiin viime vuoden keväällä. Remodilla on tarjolla mielenkiintoista ja haastavaa asiantuntijatyötä hyvässä porukassa. Kasvun myötä erityisesti Tampereen tiimi kaipaa vahvistuksia niin vaativiin teknisiin tehtäviin kuin asiakasrajapinnan hoitamiseen.

Ville Jussila
Toimitusjohtaja, Remod Oy